Cancer de sân

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
3 comentarii 1
1 draghi
1 draghi [1c]
21-06-2018, 20:27

Membru din 21-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua ma numesc Stoianovici Andrada sunt cetatian Ronan dar de 8 ani locuiesc cu familia in Franta , In luna martie am cerut trimitere pentru ami face o mamografie deoarece in urma cu 5 ani am mai facut una pentru ca am simtit un nodul la sinul sting dupa mamografie medicul mia zis ca nu trebuie sa-mi fac griji ca este ceva pe baza hormonala si cam atit ,in luna februarie anul acesta am simtit altul nodul dar la sanul drept care incepuse sa ma inpunga citeodata ,mam dus la medicul generalist si am cerut sa fac o mamografie , Dupa ce am facut mamografia si eco mamar medicul mia spus ca trebuie sa fac biopsie deoare ce ceva este suspect ,doua leziuni suspecte in sanul drept ACR5,si in sinul stang ACR2 Dupa biopsie acesta a fost rezultatul :Calcinom infiltrant de tip non specific sau Calcinom canalar infiltrant ,Grad SBR1(2/2/1) absenta deboule vasculare neoplsiq ,absenta de contingent de calcinom in situ, Receptor hormonal :pozitiv (RE si RP 95%) Surexpresion duteouse ,Proteina HER2scor 2+ de controlat . Dupa biopsie programare cu ginecologul care mia dat foarte putine explicati doar ca trbuie facuta o Tumorectomie ,Inainte de biopsie am facut si un tep scan toul a iesit ok .Rezultatul dupa tumeroctomie :GAS1 prezenta de o metastaza de 4 mm cu ruptura capsulara .(ganglionul santinela) San Calcinom infiltrant de tip ne specificat sau Calcinom canalar infiltrant ,grad SBR3 (3/3/2) ,tumoare 20mm.Limite de exces sunt saine mai mici de 1mm ,prezenta de embule vasculare neo plasiques,prezente de engainement peri nervos .Absenta de contingent in situ.Receptor hormonal :RO 95%+++ ,RP%+++ ,status HER 2:negativ.Ki 67 10% . Stadiu pTNM:pT1cN1(sn)Mx(RO) . Dupa trei saptamani curaj auxiliar . Marti am avut programare cu oncologu la fel de zgarcit in vorba mio dat tratamentul urmator ;Chimio terapie ;3FEC la trei saptamani interval dupa care ,9 sau 12 TAXOL dupa care inca nu stie cite sedinte de radio terapie dupa care hormono terapie pentru 5 ani . Asi vrea sa mentionez ca sunt fumatoare fumez cam 10 ,11 tigari pe zi incerc sa reduc cit pot dar ii cam greu ,medicu mio spus sa reduc cit pot dar sa incerc sa ma fortez pentru ca imi fac mai mult rau decat bine sa reduc cit de mult pot pina reusesc sa ma las eu sper ca am sa reusesc .Deci va rog frumos daca ati putea smi explicati putin mai mult de gravitatea stadiului in care sunt si ce sanse am asi vrea sa fiti sincer si fara menajamente ,sunt unele cuvinte ce nam stiut cum sa le traduc imi cer scuze ,va multumesc anticipat 
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-06-2018, 16:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (draghi, 21-06-2018, 20:27:40):


se pare ca a fost vorba de un cancer de san, dar din fericire nu foarte avansat (stadiul II) si cu caracteristici de agresivitate relativ scazuta. deci sansele de vindecare sunt maxime, cu tratamentul facut corect, si sunt convins ca in franta se va face cat se poate de corect. mult succes si renunta la fumat!
3 draghi
3 draghi [1c]
22-06-2018, 21:19

Membru din 21-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:04:38):

Buna ziua ,in primul rand va multumesc frumos pentru ca vati facut timp sa-mi raspundeti miati dat un raspuns simplu dar clar ,in legatura cu fumatul marti am programare la pshiolog sper sa ma ajute ,inca o data va multumesc o seara placuta .
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp