C79.5 Tumora maligna secundara a osului si maduvei osoase

Secțiunea: Metastaze
2 comentarii 1
1 Destiny
1 Destiny [0c]
21-02-2017, 21:30

Membru din 21-02-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua. Sunt noua pe forum. Am facut acest cont deoarece am nevoie de ajutor in a intelege gravitatea bolii cu care se confrunta mama mea, in varsta de 55 de ani.
Am completat fisa medicala cu cat mai multe date, o sa editez si sa adaug si alte analize/diagnostice din urma, pe masura ce o sa am acces la ele.
Acum vreo doi ani, mama a fost diagnosticata cu osteoporoza -4, a primit un tratament pe care l-a urmat un an insa osteoporoza a avansat si mai mult. Pe langa asta a avut timp de o perioada, dureri in picior, aparute din senin, care i-au trecut cu tratament, cred ca dexametazona, si fizioterapie, fiind diagnosticata cu coxartroza, desi doctora nu era prea sigura de diagnostic. Dupa un timp acestea i-au trecut.

Anul trecut, prin noiembrie, a inceput sa aiba niste dureri in spate, unde se incheie sutienul,.amorteli in pcioare si probleme de mobilitate, mergea cu dificultate.
Dupa multe investigatii care nu aratau nimic concludent, a ajuns sa faca un RMN 3T in Bucuresti ale carui concluzii au fost:

IRM coloana toracala cu substanta de contrast 3T:
Examinarea IRM a coloanei vertebrale toracale efectuata inainte si dupa administrarea substantei de contrast pe cale i.v. evidentiaza:

- piese scheletice cu raporturi normale;

- zone de osteoliza ce intereseaza arcul vertebral si procesul transvers T6, pediculul vertebral T5, cu tesut moale procident in canalul spinal - "epidurita proliferativa" - si diseminari nodulare de cca 6=8 mm pe
traiectul nervului intercostal T6 drept; portiunea intracanalar gadolinofila, cu dimensiuni maxime 9/17/51 mm comprima sacul dural dinspre posterior si lateral, predominant dreapta intre T5-T7;

- zone de osteoliza gadolinofile, cu acelasi substrat ce intereseaza partial corpurile vertebrale C2, C4, L2 si L4;

- protruzie discala T8-T9 circumferentiala ce amprenteaza sacul dural cu reducerea spatiilor lichidiene perimedulare anterioare;

- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.

Aspect IRM evocator de leziuni osoase secundare sau interesare osoasa in boala hematologica cu epidurita proliferativa cu caracter compresiv in portiunea T5-T7.


Am plecat cu rezultatele la Bucuresti unde a primit diagnosticul de C79.5 Tumora maligna secundara a osului si maduvei osoase si operata. S-a facut ablatia subtotala si s-a trimis formatiunea tumorala catre examen HP.

Determinrai vertebrale multiple cu punct de plecare neprecizat. Compresiune medulara-toracica T5-T7 predominant posterior. Modificari de semnal vertebral C2, C4 si T6.

Diagnostic principal ( DRG Cod1) :
C79.5 Tumora maligna secundara a osului si maduvei osoase

Dianostice secundare (DRG) :
1. M53.24 Instabilitati ale coloanei vertebrale, regiune toracica.
2. J95.8 - Alte tulburari respiratorii postprocedurale nespecificate


I-au facut de asemenea, in spital, un consult ginecologic si radiografii toraco-pulmonare, care au iesit bine, nu au evidentiat nici o problema.
Domnul doctor care a operat-o ne-a spus ca in cel mai bun caz sa ne asteptam la un limfom, dar judecand dupa natura tumorii care era infiltrata in dura si dura infiltrata in ea, poate fi ceva mai grav.
Asteptam rezultatul biopsiei dar pana atunci ne facem tot felul de scenarii, care mai de care, mai negre si toata familia este disperata, mai ales mama care este si o fire mai panicoasa si pesimista.

As dori sa ma lamuriti cu cateva lucruri. Pe biletul de iesire din spital, scrie tumoare secundara. Asta inseamna ca este un cancer in alta parte si tumoarea de la coloana este o metastaza nu ?
Mama nu a avut niciodata probleme semnificative de sanatate, nu a fumat, nu a consumat alcool. Daca a avut un cancer pana acum, cum de nu a avut dureri, cum de nu are dureri, si s-a descoperit de abia acum cand a dat metastaze?
Daca are deja metastaze, inseamna ca este un cancer de gradul 4 ?
Se mai poate face ceva pentru mama sau este prea tarziu ?
Imi puteti recomanda un oncolog foarte bun in Pitesti si unul in Bucuresti ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-03-2017, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Destiny, 21-02-2017, 21:30:57):


Din pacate pana la sosirea rezultatului anatomopatologic, toate sunt speculatii. Daca e intr-adevar vorba de metastaze, atunci este, din pacate, vorba de stadiul IV iar boala nu este vindecabila.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp