Biopsie col

Secțiunea: Cancerul de col uterin
3 comentarii 1
1 Adina91
1 Adina91 [1c]
22-10-2016, 18:57

Membru din 13-10-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Va rog foarte frumos, daca puteti sa imi interprtati acest rezultat al biopsiei pe col:
Aspect macroscopic: Cateva fragmente tisulare cenusii-brune, cel mai mic sub 0,1 cm diametru, cel mai mare de 0,7/0,3/0,2 cm, elastice (4527).
Diagnostic histologic:
Foarte mici fragmente de mucoasa endocervicala cu focare de metaplazie scumoasa la nivelul epiteliului de suprafata si glandular, epiteliul metaplazic ingrosat, proliferat condilomatos, pe alocuri cu koilocite in straturi superficiale, hiperparacheratoza. Lambouri mici de epiteliu scuamos metaplazic cu anomalii arhitecturale si celulare in aproape intreaga grosime epiteliala, cu depolarizari celulare si nucleare, nuclei maritu in volum, hipercromi si pleomorfi, figuri mitotice prezente, hiperparacheratoza. Corion cu vase hiperemicesi infiltrat inflamamator cronic.
Concluzie: Arii restranse de HSIL leziune scuamoasa intraepiteliala de grad inalt (displazie severa) asociata infectiei HPV si dezvoltata probabil pe focare metaplazice.
Singura solutie este conizatia? Doresc sa am un copil..s-ar dezvolta in rau daca as face ERAD, raman insarcinata..pentru a face conizatie dupa?
Mentionez ca l Pap mi-a iesit inainte cu 2 luni CIN II LSIL (in urma acestui pap mi-a spus doctorita sa fac o tipizare HPV)am facut tipizarea, mi-a iesit doar genotipul 16, am facut inainte colposcopie iar biopsia este facuta prin ciupire, dupa care mi s-a spus(aceasta fiind alta doctorita) ca trebuie conizatie. Multumesc
2 Adina91
2 Adina91 [1c]
30-10-2016, 13:24

Membru din 13-10-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

va rog, nu poate nimeni sa imi raspunda?
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
30-10-2016, 17:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Adina91, Azi, ora 13:24:34):


din pacate (sau din fericire) problema ta nu este una oncologica in acest moment (si sper sa nici nu fie vreodata). dar vis-a-vis de optiunile de tratament vs urmarire, cred ca numai ginecologii tai pot sa te consilieze corect. cred ca si monitorizarea reprezinta o optiune in aceasta etapa, in conditiile in care vrei sa pastrezi sansele maxime de a duce o sarcina.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp