Asa arata un pacient de cancer cu multiple metastaze

Secțiunea: Metastaze
86 comentarii 12 3 4 5 INAINTE ›
1 MARTON
1 MARTON [617c]
04-06-2014, 14:10

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Am postat aceasta poza pt a arata si altor persoane care sufera de diferite tipuri de cancer ce inseamna sa fii optimist cu aceasta boala nemiloasa si cat inseamna sa lupti cu toate fortele sa ramai stapan pe situatie, sa nu lasi boala sa te ingenuncheze niciodata.

Pt cei cu care discut pe forum sau la telefon le transmit TINETI-VA TARE SI FITI CEI MAI OPTIMISTI OAMENI DE PE PLANETA si astfel unii dintre noi vor reusi sa invinga statisticile sumbre, si nu in ultimul rand bolile de care sufera.

Postarea aceasta este ca o alinare pt mine si vreau sa le transmit si celorlalti pacienti sa profite la MAXIMUM de fiecare minut pe care il au si sa traiasca pt ei si cei dragi lor.

Sufletul imi plange pt aceia care nu mai sunt printre noi si cu care mam intes nemaipomenit pe acest forum ca si cum ar face parte din familia mea.

DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA IN PACE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
2 dr Petre Muresan
29-01-2014, 02:32

Membru din 19-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Va felicit pentru atitudinea pe care o aveti in fata marilor provocari ale vietii si pentru unda de viata pe care o transmiteti tuturor celor care sufera. Canectandu-va la Viata puteti avea forta necesara pentru dumneavoastra si pentru cei pe care vreti sa-i ajutati. Cu profunda apreciere :
dr Petre Muresan
3 maria 123
3 maria 123 [54c]
29-01-2014, 11:38

Membru din 27-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 54

Va doresc
sanatate maxima-ncontinuare dvs si celor dragi dvs

cele bune,
4 otilia107
4 otilia107 [4c]
29-01-2014, 11:49

Membru din 07-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Vei reusi!

A avea atitudinea potrivita este cel mai important, iar aici tu excelezi cu siguranta.
5 clepsidra2
5 clepsidra2 [1c]
29-01-2014, 14:38

Membru din 29-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

sanatate multa si toate cele bune.
6 MARTON
6 MARTON [617c]
31-01-2014, 20:23

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VA MULTUMESC TUTUROR PT CUVINTELE FRUMOASE PE CARE MI LE-ATI ADRESAT SI SUNT SIGUR CA IMPREUNA VOM REUSI SA MAI AJUTAM MULTI ALTI OAMENI CARE AU NEVOIE DE CUNOSTINTELE NOASTRE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
7 MARTON
7 MARTON [617c]
03-02-2014, 16:14

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Astazi am mers pt analize la Spitalul Municipal si cum era plin si in sala de asteptare si in hol a trebuit sa astept putin mai mult fata de obicei si asta mia dat ocazia sa discut cam o ora si ceva cu mai multe doanmne care urmau si ele diferite tratamente pt diferite tipuri de cancere, si mia placut ca si ele erau foarte atrase de discutii si erau interesate sa afle cat mai multe de la ceilalti, fiecare ce ia pt a aelimina efectele secundare, cum se simt de la tratament, cuma ovoluat boala la ceilalti, si cel mai important cum trebuie sa fie relatia medic-pacient, cam ce intrebam la consulatie si daca primim raspunsuri.Era o doamna mai in varsta care banuiesc ca suferea si de ALTZHAIMER ( CRED CA AM SCRIS BINE), si care nu stia de ce sufera ce tratament ia ce efecte are daca are eficienta nu avea nici o foaie cu analizele si nici nu stia ca le poate cere, stia doar ca urmeaza tratamentul din noiembrie.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 smaralde
8 smaralde [1c]
10-02-2014, 15:59

Membru din 10-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Iti doresc putere sa lupti, pentru tine si pentru toti cei dragi tie, si sa-ti ajute Bunul Dumnezeu, puterea lui e mare si impreuna cu optimismul tau te va ajuta.
9 MARTON
9 MARTON [617c]
10-02-2014, 16:03

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MULTUMESC de incurajari si sper ca pot ajuta si alti oameni sa lupte cu aceaste boli, si sa le dau din puterea mea si lor pt a avea o viata cat mai lunga alaturi de familiile lor si cei dragi.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
10 MARTON
10 MARTON [617c]
23-02-2014, 21:46

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Revin cu cateva opinii proprii acum cand stau si ma gandesc retroactiv si citind din nou TERAPIA GARSON: medicii asociaza cancerul cu problemele ficatului si refacerea lui inseamna functionarea corecta a organismului care poate astfel lupta cu aceasta boala nelasand-o sa creeze metastaze si asta ma facut sa rememorez timpul trecut intre decembrie 2008 cand am avut prima tumora si iunie 2012 cand la un rmn nu aveam nimic, in dec. 2012 la o ecografie nu aveam nimic iar in MAI 2013 aveam recidiva tumorala.
O sa redau pe scurt dieta mea din acea perioada care eu cred cu tarie ca mia ajutat organismul sa lupte fara a avea recidive: primii doi ani pt refacerea ficatului am luat medicamente si ceaiuri hepatice, consumam lapte cu 1, 5%grasime, dimineata o lingurita de miere pe stomacul gol, inainte de masa beam 1/2 litri de apa, mancam ciorba sau supa si foarte putin felul doi, seara cereale cu lapte sau iaurt ( porumb, orz, ovaz, musli, grau) si multe fructe si legume seara pt ca faceam spume de foame prin casa si multa apa pt a umple stomacul.Dimineata si seara sau numai seara faceam de la o ora in sus pe bicicleta medicinala ( de la 500 de calorii in sus) iar ziua cel putin trei ore de exercitii fizice la aparatele de sport din parc si nu in ultimul rand imi faceam un ceai zilnic pt ficat ( 2 litri zilnic baut cald fara zahar si fara miere) pe care lam preparat singur cumparand plante si tocandule singur si in care am pus : plantele continute de colonhelp, liverhelp, ceaiuri hepatice, liv52, silimarina, esentiale si alte plante.Precizez ca anii de recidiva in cazul tumorii mele sunt de 1 3 si 5 ani si eu faceam analize, ecografii din trei in trei luni si CT sau RMN in 2009, 2011, 2013 si luand in calcul viteza de dezvoltare a tumorilor existente prima recidiva din 2013 a crescut in perioada Dec. 2012-mai 2013 sau iunie2012-mai 2013maxim.
Momentan vreau sa dau si tratamentului clasic o sansa dar daca dupa 30.02.2013 rezultatele nu sunt pe masura o sa reiau stilul de viata din perioada 2008-2012 care sunt convins ca face diferenta intre viata si..
Astept pareri pro si contra deopotriva.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
11 MARTON
11 MARTON [617c]
28-02-2014, 21:54

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

REVIN CU REZULTATUL LA CT din 27.02.2014 tumora pe colon masoara 3 pe3, 17cm fata de 3, 7 pe3, 7cm, iar din cele trei tumori pe plaman mai am doar una de 8milimetri si asta in doar trei luni de tratament si pt o comparatie pt a ajunge la ceste dimensiuni tumora a avut nevoie doar de trei luni.
Stiu ca este doar o batalie castigata si mai este mult pana la sfarsitul razboiului dar deocamdata imi ajunge mie si familiei mele pt a ne putea relua VISELE si a trai in continuare.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
12 MARTON
12 MARTON [617c]
01-03-2014, 21:08

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Din cauza fericirii am scris gresit unele date adica leam pus in plus deci ele sunt:
--EVOLUTIE FAVORABILA abdominala in lomba dreapta identificandu-se cu dificultate doar un nodul tisular de 3/ 1, 7cm tangent pe colonsi peritoneulparietal mentinandu-se usoara densificare a grasimii din jur
--FARA adenopatii locoregionale sau la distanta abdomino -pelvine, inghinale sau mediastinale
---SE REGASESTE nodulul pulmonar apical extern in LSS cu dimensiuni similare de maximum 8mm, fara alti noduli pulmonari sau pleurali
--FARA DETERMINARI SECUNDARE HEPATICE SAU OSOASE
---FICAT moderat marit global, marcat si difuz hipodens

SPERANTA SI OPTIMISMUL VA AJUTA LA VINDECARE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
13 Serina
13 Serina [8c]
02-04-2014, 09:52

Membru din 02-04-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 8

Vreau sa adaug la comentarii niste sugestii

Oxigenul si Coenzima Q10

Administrarea de Oxigen si de doze mari de Coenzima Q 10 poate preveni sau vindeca unele forme de cancer si bolile de inima

Q10 vindecă Cancerul şi bolile de Inimă

Boli de inimă, Cancer, SIDA. Pe cat de incredibil ar părea, fiecare din aceste fatale boli des răspund la tratamentul cu Coenzima Q10, un puţin cunoscut nutrient care face o mare diferenţă în sănătatea dumneavoastră.
Ea se comporta ca un catalizator, şi are un rol foarte important în producerea adenozin-tri-fosfatului (ATP) - necesar pentru producerea de energie în fiecare celulă a corpului, şi este şi un foarte puternic antioxidant.

Rolul coenzimei Q10 în Cancer:

În 1993, Dr. Folkers a testat prima administrare clinică a Co Q10 într-o clinică din Copenhaga, Danemarca.
Doctorii au tratat 32 pacienti cu cancer de sân avansat şi de "mare risc". Pe langa operatia potrivita si tratamentul conventional, fiecare pacient a luat 90 mg de CoQ10 pe zi. Au primit de asemenea alte vitamine, minerale, antioxidanti, si acizi grasi esenţiali. Din acest grup, 6 din cei 32 de pacienţi au arătat o regresie tumorală parţială, semnificativa în cazurile grave.
Apoi, în octombrie 1993 s-a întâmplat ceva ciudat: una din aceste şase femei, din proprie iniţiativă, şi-a mărit doza de la 90 la 390 mg pe zi. Începând cu luna următoare, doctorul ei a notat că "tumora nu mai era palpabilă şi luna următoare o mamografie a confirmat dispariţia tumorii ei. După aceasta, o altă femeie din grup şi-a mărit de asemenea doza ei, la 300 mg. Tumora ei a dispărut de asemenea cu repeziciune şi un examen clinic n-a putut să mai evidenţieze nici tumora principală, nici metastazele de la distanţă." (Ralph Moss, Antioxidants Against Cancer)

"Coenzima Q10 stimulează sistemul imunitar, conducând la nivele ridicate ale anticorpilor, un mai mare număr şi/sau activitate a macrofagelor şi a limfocitelor T, şi o rezistenţă crescută la infecţii. S-a raportat de asemenea ca Co Q10 creşte nivelul anticorpului IgG (imunoglobulina G) (...)"

Şi, de la un alt autor:
- "Un studiu ulterior a arătat o dependenţă statistică semnificativă între nivelul scăzut plasmatic al coenzmei Q10 (deficienţă) şi diagnosticul de cancer de sân. Nivele scăzute în sânge ale Q10 s-au raportat la pacienţi cu alte tumori maligne decât cele de sân, inclusiv: mielom, limfom, cancere ale plămânului, prostatei, pancreasului, colon, rinichi, cap şi gât."
- "Dr. Douglass arată că CoQ10 se dizolvă în grăsime şi de aceea e de preferat o formă are conţine ulei adăugat sau să fie luată cu olingură de ulei de măsline."

Poate acelaşi exemplu de mai sus: disparitia unei tumori de san de 1.5 - 2 cm, intr-o luna, dupa cresterea dozei de Q10 la 390 mg / zi. dr. Knud Lockwood (cu experienta de peste 35 de ani) spune ca "nu a vazut niciodata o regresie completa spontana de la asa o dimensiune a tumorii, si niciodata cu nici un tratament conventional anti-cancer".

In alt raport, doua femei cu cancer de sân cu metastaze au primit 390 mg/zi de CoQ10. Una din paciente a fost o femeie de 44 ani cu numeroase metastaze hepatice. După tratamentul cu CoQ10 timp de 11 luni, toate metastazele hepatice au dispărut şi pacienta era în stare excelentă de sănătate. Cealaltă pacientă a fost o femeie de 49 ani cu cancer de sân care a metastazat la cavitatea pleurală. După şase luni de terapie cu CoQ10, fluidul pleural era complet normal şi pacienta a fost raportată în stare excelentă de sănătate. (din [Lockwood K, Moesgaard S, Yamamoto T, Folkers K. Progress on therapy of breast cancer with vitamin Q10 and the regression of metastases. Biochem Biophys Res Commun 1995;212:172-177.])

Cea mai importanta este deci doza.

Sunt două motive pentru care e recomandat să se ia Q10, chiar dacă organismul o poate produce. Primul este ca producţia proprie scade cu vârsta. Al doilea, vitaminele B3 şi B6 şi acidul folic, necesare în producţia Q10 sunt frecvent deficitare din motive de alimentaţie.

Există o reţetă zilnică numită "protocolul Stockholm", centrată pe Q10:
1.2 grame de acid Gamma Linolenic;
3.5 grame de acizi graşi Omega 3;
58 mg (32, 248 iu) Beta Caroten;
2.8 grame Vitamina C;
2500 iu Vitamina E;
385 micro grame Selenium;
390 mg CoQ10.

O descoperire recentă (2005) a cercetătorilor de la Universitatea din Miami (FL): "Pentru prima dată în istorie am putut să invăţăm celulele canceroase să se sinucidă cu Q10, printr-un mecanism al mitocondriilor, fără a afecta celulele normale" (Dr. S.L. Hsia).
Conducătorul echipei de cercetare, Niven R. Narain susţine că celulele canceroase îşi pierd potenţialul apoptotic (de a răspunde la moartea lor programată). Q10 restaurează apoptoza la celulele canceroase, prin reducerea genelor bcl-2 ce conferă reistenţa la apoptoză. Q10 modulează bcl-2 aşa încât celulele canceroase se vor sinucide, fără a afecta celulele normale (http://www.lef.org/magazine/mag2005/oct2005_report_coq10_01.htm).

--
Q10 şi bolile de inimă

CoQ10 a fost descoperită în 1957 de Frederick Crane, Ph.D., acum la Purdue University, Indiana SUA. După 4 ani, Peter D. Mitchell, Ph.D., la University of Edinburgh, şi-a dat seama cum CoQ10 produce energie la nivel celular şi, în 1978, a câştigat Premiul Nobel pentru chimie cu această descoperire.

Pe la mijlocul 1960, cercetători japonezi au recunoscut că CoQ10 se concentrează în miocard, muşchiul inimii. Rolul ei în inimă apare clar: inima, unul din organele cele mai energetice, bate aproximativ de 100000 ori într-o zi şi de 36 milioane ori într-un an, şi depinde de CoQ10 pentru "bioenergie". La începutul anilor 1980, Folkers, director la Institute for Biochemical Research - University of Texas, şi Per H. Langsjoen, M.D. (tatăl lui Petru), au realizat primul studiu asupra CoQ10 în tratamentul cardiomiopatiei, o formă progresivă de insuficienţă cardiacă. Descoperirile au fost uimitoare. Intr-un studiu bine controlat, 19 pacienţi care era de aşteptat să moară de insuficienţă cardiacă şi-au revenit cu o "extraordinară îmbunătăţire clinică", după raportul lui Folkers şi Langsjoen`s în Proceedings al National Academy of Sciences of the USA (June 1985;82:4240-4).

Studiile demonstrează efectul esenţial al CoQ10. In Biochemical and Biophysical Research Communications (Jan 15, 1993;182:247-53), Folkers a descris cazul unui bărbat de 43 ani suferind de cardiomiopatie. După ce i s-a dat CoQ10, inima sa mărită s-a micşorat (arătând ca merge mai eficace), şi şi-a putut relua o "extrem de activă viaţă atletică". Funcţionarea inimii unui alt pacient, 50 ani cu o cardiomiopatie extrem de severă, a revenit la normal după ce a luat CoQ10, şi de atunci nu a mai avut "limitări de activitate" Numeroase alte studii au confirmat rolul CoQ10 în tratarea problemelor (insuficienţă) cardiace, altfel tratate cu medicamente (beta blocanţi şi inhibitori ACE)- sau prin transplant de inimă.

ATENTIE: Coenzima Q10, prin efectul sau de a stimula metabolismul, poate provoca scaderea in greutate. Daca acest lucru se intampla, o scadere a dozei dupa regula de trei simpla cred ca este indicata. De exemplu daca s-a inceput cu 300mg zilnic la 60kg, se reduce la 200mg zilnic la 40 kg.

Concluziile autorului acestei pagini:

Q10 nu are efecte secundare, nici contraindicaţii.
Tratamentul obişnuit recomandat de oncologi trebuie urmat (citostatice, raze, tratamente specifice: Aromasin, Herceptin în funcţie de caz). Dar, după părerea mea, orice bolnav de cancer ar trebui să ia ca supliment coenzima Q10 zilnic, în dozele dovedite eficace (curativ minim 300 mg / zi), cu uleiuri pentru o bună absorbţie (ulei de măsline, Omega 3).
Probabil, combinarea citostaticelor cu Q10 este cheia succesului tratamentului anti-canceros.
Citostaticele sunt agresive si toxice, ele scad imunitatea si agraveaza suferintele cardiace.
Coenzima Q10 in doze de peste 300 mg zilnic anihileaza efectele nocive ale citostaticelor, intareste muschiul cardiac, combate radicalii liberi (stress oxidativ), dar, cel mai important, creste imunitatea, organismul putand astfel sa lupte cu cancerul.
Cred ca aceasta este veriga lipsa in tratarea cancerului cu citostatice, si anume cresterea imunitatii slabite de boala, si de citostatice.
Deci, combinarea citostaticelor cu coenzima Q10 asigura o lupta eficace contra cancerului.
De asemenea, cred ca o doza minima de Q10 - preventiv - ar trebui recomandata la pacientii ce au suferit operatii de cancer.
Pentru a contracara efectele negative ale citostaticelor, se recomanda suplimente naturale de tip: Hepatoprotectoare (din plante, sau silimarina), supliment de Fier - esential in imunitate si respiratie celulara.

Referinte:

href=http://www.wikihealth.com/Coenzyme_Q10_and_cancer
http://www.thenutritionreporter.com/coenzymeq10.html
href=http://www.cancertutor.com/Cancer/Q10.html
http://curezone.com/foods/coenzymeq10.html
http://bloodrootproducts.com/coq10_studies.htm
http://www.thorne.com/media/coenzyme_q10_part1.pdf
http://www.nutrilearn.com/coq10/coq10.html
Like · · Promote · Share
Stefan
14 timisoara maya
14 timisoara maya [2c]
09-04-2014, 13:57

Membru din 09-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Sa te ajute dumnezeu si multa sanatate iti doresc!
15 MARTON
15 MARTON [617c]
11-04-2014, 00:56

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Deocamdata inca ma iubeste si sper sa fie si in continuare, dar un mare ajutor il am si de la unii oameni de pe acest forum care ma ajuta cu sfaturi, opinii, prezenta, variante si sustinere, cu familia care imi este alaturi, cu cei care ma iubesc sau care depind de mine.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
16 MARTON
16 MARTON [617c]
03-06-2014, 18:19

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VICTORIEEEEEEEEEEEEEEE

am facut ieri CT-UL dupa inca trei luni de tratament si tumora de pe colon a scazut mai incet dar a scazut de la 3--1, 17cm la 2--1, 6cm, iar pe plamanul stang cea de 8mm a stagnat si cea de pe plamanul drept: structura difuza, fluu de 5mm segment axilar LSD la fel din spusele doctorei, dar toate astea cu un risc: ficatul care este citez:IMPORTANTA HEPATO-STEATOZA;EVENTRATIECU CONTINUT GRASOS LA NIVELUL FLANCULUI DREPT DLP-2147mGy x cm.

ASTEPT RECOMANDARI SI OPINII

MULTA SANATATE TUTUROR SI PUTERE DE LUPTA LA CEI CU ACESTE BOLI SI FAMIIILOR LOR CARE NE AJUTA.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
03-06-2014, 21:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce recomandari si opinii, altele decat ale medicului tau oncolog ? evident, trebuie sa continui tratamentul curent.
Felicitari si tine-o tot asa !
18 dr Petre Muresan
18 dr Petre Muresan [13c]
03-06-2014, 22:38

Membru din 19-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 13

De aceeasi parere sunt si eu si le recomand tuturor pacientilor care au probleme de natura oncologica sa aiba maxima incredere in medicii lor care le cunosc cel mai bine cazul si care fac tot posibilul ca sa-i salveze.
Nu se pot obtine rezultate decat daca exista o incredere totala si o colaborare deplina intre medic si pacient, intre pacient si medic.
Cu stima:
dr Petre Muresan
19 MARTON
19 MARTON [617c]
04-06-2014, 14:10

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

EU voi fi si mai optimist de acum inainte si voi lupta si mai aprig dar DOCTORUL MEU ESTE oncolog si nu gastroenterolog, ma interesa legat de ficat, vad ca in ultimele trei luni ficatul sufera dar recunosc ca in ultimele doua luni nam mai folosit ceaiuri hepatice si nici esentiale forte n pe care leam inlocuit cu liv52, acum voi lua masuri sa trec inapoi pe ele ca am gresit lasandu-le dar asta e in VIATA FACEM ALEGERI.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
20 popa emilia
20 popa emilia [3c]
09-09-2014, 17:00

Membru din 09-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

si eu am fost diagnosticata cu metastaze multiple osoase in martie 2014,am facut 8 sedinte de chimioterapie,acum fac zometa si trebuie sa-mi fac dosarul pentru avastin.stie cineva pentru ce este bun avastinul?
emylia
Răspunde la topic
86 comentarii 12 3 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp