Alimentatia bolnavului de cancer (mielom multiplu)!

Secțiunea: Mielom multiplu
7 comentarii 1
1 stoprain
1 stoprain [0c]
15-03-2013, 12:42

Membru din 15-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Am mielom multiplu (diagnostic confirmat de acum 2 ani si jumatate) si pentru ca aceasta forma de leucemie afecteaza oasele iata-ma in imposibilitatea de a ma misca, incet-incet si muschii fiind afectati. Ma intreb ce fac, cum ma ajut, adica CE si CAT mananc in asa fel incat sa nu imi afectez echilibrul si asa fragil si sa nu ma ingras mai mult decat deja s-a intamplat - 100 kg la 172 cm? Mi-e teama sa ma hranesc cu putin, mai ales ca inca fac citostatice. (In urma cu un an am avut o cadere urata si greu de trecut, fiind si operata de necroza - am stat 2 luni in perfuzii pt a fi hranita. Ei bine, am slabit 30 de kg, dar cu greu am reinvatat sa merg deoarece parca nici muschi nu mai aveam.) Asadar CE este BINE sa mananc? M-ar ajuta o banda de mers pentru a consuma caloriile? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
2 wellness_club2000
03-03-2009, 22:03

Membru din 03-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Da, v-ar ajuta mult o banda de mers, inclusiv pentru imbunatatirea alimentatiei.
Daca ma contactati pe mail va pot trimite niste materiale despre alimente. Va recomand cartea "anticancer"-imi scapa autorul in momentul asta, dar cand mai intru, va scriu.
Din tot ce am citit eu- cat mai multe fructe si legume crude (luati-va un storcator pentru sfecla rosie, morcov, telina) - multa salata de varza, conopida, brocoli, salata chinezeasca;
Seleniu - Efect antioxidant puternic Creşte funcţie celulelor NK - rol anticancerigen directOrigine: legume şi cereale; peşte, crustacee;
Administrarea concomitentă de seleniu, vitamină C şi vitamină A la şoareci cu cancer mamar a blocat dezvoltarea tumorii la 80% din cazuri!
De fapt sunt prea multe de spus...am foarte multe informatii despre asta.
Contactati-ma pe mail si va trimit tot ce stiu, eventual poate echilibrati alimentatia atat de bine, sa si slabiti putin - grasimea din organism nu va ajuta deloc!
3 simovingabi76@yahoo.com
13-03-2010, 17:24

Membru din 13-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna, stoprain.Daca s-ar putea, as dori sa aflu mai multe despre modul in care reusesti sa ti sub control boala de care suferi.Tatal meu, in varsta de 64 de ani, a fost diagnosticat cu aceeasi boala acum 2 ani, timp in care a facut 6 cure de citostatice si un autotransplant de celule stem, insa din nefericire, saptamana trecuta, in urma analizelor a aflat ca imunoglobulinele au inceput din nou sa depaseasca limita admisa.Multumesc pentru intelegere.Ma simt atata de neputincioasa in lupta aceasta.
4 ilonka
4 ilonka [1c]
21-04-2010, 20:06

Membru din 21-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna stoprain
mama mea a fost diagnosticata cu mielom multiplu
am gasit si eu pe internet de la un roman despre o reteta care a avut succes la el avea nickname baghera
am aplicat si eu reteta (produsul pe baza de aloe arborescens si miere de albine) si se pare ca functioneaza.
cautati pe internet Padre Romano Zago si reteta sa
daca cunoasteti italiana sau engleza e si mai bine
sunt multe lucruri incredibile
parintele a scris o carte: Di Cancro si puo Guarire"
cancerul se poate vindeca , cu aceea reteta care doreste sa o imparta cu toata lumea
nu e el inventatorul el doar o face publica, in brazilia si nu numai oamenii se vindeca cu ajutorul acestei retete
5 bejenarucatalin
21-04-2010, 20:12

Membru din 21-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

am un prieten are coloana cervicala rupta ,nu mai simte nimic de la gat an jos ,oare se va mai face bine vriodata?care ma ajuta cu un raspuns?
6 daria12
6 daria12 [1c]
15-03-2013, 12:42

Membru din 15-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Miolomul multiplu este o forma de cancer rara.
Tatal meu a paralizat si ia aparut ganglioni care a dus la metastaza fiind in stadiul iv al bolii.
Erau sanse sa mearga pentru ca i se facea o operatie la picior si putea sa mearga in carje dar boala a avansat atat de tare ca nu se mai poate face nimic fiind afectati plamani, bratele, esofagul
7 MARTON
7 MARTON [617c]
22-04-2018, 21:29

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu sunt pacient de cancer renal cu metastaze pe rinichi,coloana vertebrala,plamani,colon ,burta si axile, si in viata dupa aproape 10 ani ,cu 4 operatii si 4 ani de chimio si alte boli asociate tratamentului pt cancer , cartea de care spunea cineva mai sus este ANTICANCER scrisa de cercetator,doctor,pacient DAVID SERVAN S. si in ea veti gasi alimente anticancerigene trecute in tabele pe diferite tipuri de cancer ,se mai arata date despre studii facute in decursul timpului si cu rezultatele lor, te ajuta sa inveti ca se poate lupta cu aceasta boala si el scriitorul a fost la randul lui CERCETATOR-DOCTOR-PACIENT ceea ce face ca acele cuvinte din carte sa fie reale si traite de cineva care a facut parte din aceste tabere si din cea a cercetatorului care gaseste solutii dar nu aduc beneficii ,a medicului care trateaza pacienti dar cand devine el pacient se comporta ca noi ceilalti oameni ce medic sa isi aleaga ,dar si pacient cand era pe targa si isi aducea aminte de pacientii care erau pe salile spitalului si el medicul trecea rapid cu mainile la spate pe langa ei fara sa ii vada.
UN factor important PACIENTUL fiecare suntem unici si boala se comporta ca atare unicat in functie de pacient,de ce alte boli mai are,de stresul lui, de alimentatie etc... deci fiecare trebuie sa ne gasim propriul leac cu ajutorul medicilor,a familiei sau al altor pacienti care au trecut sau trec prin ce trecem noi , trebuie sa ne ascultam organismul el ne poate spune ce ne trebuie,ce ne face bine si ce nu , fiecare aliment considerat de cercetatori anticancerigen trebuie consumat intr-un anumit timp,sub o anume forma sau combinat cu altceva,dar un lucru FOARTE SI EXTREM DE IMPORTANT ALIMENTATIA NU INLOCUIESTE TRATAMENTUL CLASIC ,cu ea ajutam organismul sa lupte cu boala, il ajutam sa fie puternic sa suporte tratamentele si sa ajutam tratamentele sa aibe un efect mai bun .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp