Adenocarcinom pancreatic

Secțiunea: Cancerul de pancreas
7 comentarii 1
1 anca_100
1 anca_100 [2c]
21-07-2012, 12:10

Membru din 21-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa imi spuneti o parere in legatura cu diagnosticul mamei mele.

Adenocarcinom pancreatic G1 local avansat invadant in mezocolonul transvers, cu determinari peritoneale.
I s-a efectuat o hepaticojejunostomie latero-laterala pe ansa `in Y a la Roux` precolica, gastro-enteroanastomozaprecolica posterioara pe ansa `in Y a la Roux`.
A urmat chimioterapie (Gemcitabina-Carboplatin) iar tumoarea s-a diminuat la jumatate (aprox. 2 cm), insa domnul doctor ne-a spus ca deocamdata nu este favorabil sa o opereze deoarece i-ar face mai mult rau.

Imi puteti spune ce este de facut? De la chirurg am inteles ca ar fi foarte utila radioterapia, dar oncologul ne-a recomandat din nou chimioterapia. Puteti sa imi recomandati un radioterapeut bun in jud. Cluj/Alba? Sau daca stie cineva persoane cu acest diagnostic care s-au vindecat.

Va multumesc.
2 anca_100
2 anca_100 [2c]
01-07-2012, 21:07

Membru din 21-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Va rog daca poate cineva specializat sa imi explice ce inseamna acest diagnostic si in ce stadiu se afla.

Am uitat sa mentionez ca are 48 de ani si se simte destul de bine, mananca bine, s-a ingrasat 6 kg in 5 luni, insa dupa chimioterapie au inceput sa o doara oasele. Este normala aceasta dupa durere dupa chimioterapie sau este de alta natura? Multumesc
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
01-07-2012, 22:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate este vorba de un cancer de pancreas (unul dintre cancerel cu mortalitatea cea mai mare) intr-un stadiu foarte avansat, stadiul IV, defapt ultimul stadiu. faptul ca a raspuns favorabil la chimioterapie este intr-adevar un lucru pozitiv si un castig insemna pentru luni de zile (poate multe) de viata. din pacate insa datorita bolii atat de avansate, nu se poate spera mai mult, in nici un caz de vindecare. nu exista cazuri dovedite histopatologic de cancer pancreatic METASTAZAT (adica raspandit la alte organe, ca aici in peritoneu) care s-a vindecat. nu este acum "favorabil" sa se opereze si ma tem ca nu v-a fi niciodata...

boala va fi monitorizata prin markeri, imagistica si stare clinica; iradierea poate avea un loc in functie de necesitate, de suferinta specifica, la indicatia medicului oncolog. durerile de oase pot sa fie corelate cu trattamentul chimioterapic, intr-adevar.

trebuie sa va bucurati de fiecare moment ve viata normala de care aveti parte mmomentan.
4 anca_100
4 anca_100 [2c]
01-07-2012, 22:16

Membru din 21-07-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc pentru raspuns.

Am inteles ca pe tomograf nu se mai vad metastazele peritoneale, nu este acesta un lucru bun? Un semn ca au disparut? Si mai ales ca tumoarea a scazut la jumatate. Chiar nu se poate face nimic?

Am inteles ca exista un vaccin in SUA care ar vindeca cancerul de pancreas, insa este in faza de testare de 12 ani..serios? Daca au supravietuitori de 12 ani de ce nu se gandesc sa il scoata pe piata? Sau au si astia contract cu companiile farmaceutice sa isi vanda produsele? Cat trebuie sa mai asteptam sa ne moara cei dragi noua? De ce nu face nimeni nimic?

Nu ma pricep in acest domeniu, dar daca stie cineva, nici macar un transplant de pancreas (daca se poate face) nu ar ajuta?
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
01-07-2012, 22:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, din pacate...

la fel, din pacate, oamenii trebuie sa moara si la ora actuala bolile cardiovasculare impreuna cu cancerele sunt principala cauza, in lumea europeana si nord-americana, cel putin, dar nu numai.

boala a fost diagnosticata in faza metastatica si acest lucru nu se schimba, indiferent ca momentan s-a obtinut ceea ce se cheama o `REMISIE` partiala, aproape completa chiar. din pacate exista metastaze de dimensiuni mai, care nu pot fi vazute pe CT. transplantul de pancreas nu se face. se poate trai FARA pancreas, dar orice interventie chirurgicala in momentul de fata, mai ales una de asemenea mari dimensiuni, nu aduce ABSOLUT nici un beneficiu de supravietuire, in schimb aduce riscuri mari si o mare afectare a calitatii vietii.

tratamentul pe care l-a urmat a adus deja maximul de beneficiu la care se poate spera, pana in momentul de fata.

imi pare rau pentru vestile primite !
6 doratur
6 doratur [1c]
16-07-2012, 20:29

Membru din 16-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Pentru ca am trecut printr-o experienta similara, va recomand din toata inima doi OAMENI extraordinari si DOCTORI EXCEPTIONALI.este vorba de dl. Dr. POPITA VASILE de la institutul oncologic din Cluj pt. a face investigatii imaginistice (echo, CT) de MAXIMA precizie pentru depistarea si stabilirea marimii tumorilor/metastazelor.si apoi dl. Conf. Dr. IANCU CORNEL de la Clinica Chirugie III din Cluj care este un fenomen in materie de interventii chirurgicale pe pancreas.
Tatal meu a fost salvat de acesti doctori, desi parea a fi in stadiu inoperabil acum o luna jumate. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi i-a scos in cale si poate nimic nu e intamplator. am vazut mesajul dvs...
Cautati-i pe acesti doctori si astfel ii veti da o sansa mamei dvs. Mult succes! Dumnezeu sa va aiba in paza!!!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
16-07-2012, 21:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate, doratur, boala prezentata mai sus (la care cred ca te referi si tu) de anca_100, se afla dincolo de orice resursa chirurgicala, adica in nici un caz nu se poate opera in scop de vindecare sau salvate. interventiile chirurgicale, daca se indica, sunt limitate la controlul simptomelor si nimic mai mult.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp