Adenocarcinom gastric

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
1 comentarii 1
1 Aquilegia
1 Aquilegia [0c]
02-05-2018, 21:23

Membru din 10-04-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna seara, mama mea de 69 ani a fost recent diagnosticata cu un cancer la stomac de 9 cm, stadiul T3N2M0, situat la nivelul micii curburi, fara a prinde pilorul si fara metastaze la organele vecine. I-a fost initial recomandata interventia chirurgicala cu resectia totala a stomacului, ca mai apoi sa inceapa chimioterapia neoadjuvanta de tip FLOT 4 AIO. A inceput sedintele, facand deja pana in momentul de fata una, suportand cu bine aceasta cura si fara sa aiba nici unul din efectele secundare. As dori sa aflu daca se regasesc persoane cu acelasi diagnostic, si daca in cazul lor, la sfarsitul celor patru cicluri de chimioterapie a fost posibila o reducere a tumorii, astfel incat sa nu fie necesara o operatie de asportare totala sau de ce nu, chiar partiala a stomacului. Eu sper din tot sufletul sa nu fie necesara.....stiu ca consecintele unei resectii stomacale pot sa fie foarte grave.... Multumesc mult.
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp